Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe. <br />Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.

Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe.
Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.


Polskie nominały

Jakie nominały obowiązywały w Polsce? Z czyimi wizerunkami możemy kupić kolekcjonerskie monety z tamtego okresu? W jaki sposób odbywała się wymiana starych pieniędzy na nowe?

Zgodnie z ustawą o denominacji złotego, do 31 grudnia 1996 r. wymiana starych złotych na nowe odbywała się we wszelkich punktach oraz placówkach płatniczych (bankach czy punktach handlowych, usługowych) na terenie kraju, natomiast od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2010 r. dokonywana była tylko i wyłącznie w wyznaczonych bankach. [Reklama: taśmy termotransferowe zebra, merchandising] Obowiązywały wówczas monety groszowe: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr., oraz monety złotowe: 1 zł, 2 zł, 5 zł (istnieją również kolekcjonerskie monety 2 zł wykonane ze stopu Nordic gold – srebrne 10 oraz 20 zł). Banknoty: 10, 20, 50, 100 oraz 200 zł (występuje również kolekcjonerski banknot 10 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Fryderyka Chopina i kolekcjonerski banknot 50 zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II).

Tagi: placówka płatnicza, bank, grosz, kolekcjonerskie monety, Józef Piłsudzki, Fryderyk Chopin

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Bilon pieniądzem

Bilon jest to pieniądz w formie monet. [Reklama: fundusze inwestycyjne, sztandary strażackie] Jest dokładnie takim samym środkiem płatniczym, jak banknoty, różni się od nich jedynie materiałem, z którego jest zrobiony, kształtem oraz użytecznością.

Historia monet

Historia pieniądza nie jest tak długa jak historia naszej ludzkości. Pierwotni ludzie nie zdawali sobie sprawy, czym w ogóle są pieniądze, do czego one mogłyby służyć. Nie potrzebowali oni wówczas walut w dzisiejszym znaczeniu. Wymiana odbyła się na zasadzie wymiany handlowej towar za towar, towarem było wszystko, co miało jakąś wartość dla danej społeczności. (np.

Złota inwestycja

Często pojawia się pytanie, czy warto inwestować w złote monety. Równie często pada wtedy odpowiedź, że oczywiście – warto. Monety złote zapewniają stabilność finansową o wiele większą aniżeli lokata, konto bankowe, gra na giełdzie czy nieruchomości.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009