Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe. <br />Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.

Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe.
Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.


Polskie nominały

Jakie nominały obowiązywały w Polsce? Z czyimi wizerunkami możemy kupić kolekcjonerskie monety z tamtego okresu? W jaki sposób odbywała się wymiana starych pieniędzy na nowe?

Zgodnie z ustawą o denominacji złotego, do 31 grudnia 1996 r. wymiana starych złotych na nowe odbywała się we wszelkich punktach oraz placówkach płatniczych (bankach czy punktach handlowych, usługowych) na terenie kraju, natomiast od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2010 r. dokonywana była tylko i wyłącznie w wyznaczonych bankach. [Reklama: taśmy termotransferowe zebra, merchandising] Obowiązywały wówczas monety groszowe: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr., oraz monety złotowe: 1 zł, 2 zł, 5 zł (istnieją również kolekcjonerskie monety 2 zł wykonane ze stopu Nordic gold – srebrne 10 oraz 20 zł). Banknoty: 10, 20, 50, 100 oraz 200 zł (występuje również kolekcjonerski banknot 10 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Fryderyka Chopina i kolekcjonerski banknot 50 zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II).

Tagi: placówka płatnicza, bank, grosz, kolekcjonerskie monety, Józef Piłsudzki, Fryderyk Chopin

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Pierwowzór pieniądza

Pierwowzorem pieniądza były przedmioty wartościowe, ale zanim doszło do ich powszechnego uznania, jako miernika wartości, istniał handel wymienny. [Reklama: fundusze inwestycyjne, sztandary strażackie] Nie była to jednak zbyt wygodna forma. Przede wszystkim brakowało ogólnie przyjętego miernika wartości, co powodowało, że bardzo trudno było znaleźć chętnego na swoje wyroby, a w przypadku żywności towar niesprzedany w porę ulegał zepsuciu. Człowiek, zatem poszukiwał już wówczas ogólnie pożądanego środka wartości, który spełniałby kilka funkcji.

Kształty monet

Monety mogą mieć przeróżne kształty. Najczęściej są one okrągłe, natomiast posiadają one również formę wielokątów, kwadratów, a nawet trójkątów (2 dolary z Wysp Cooka). Znaleźć można również monety z dziurą pośrodku. Wykonuje się je najczęściej z metali (np.

Złoty prezent

Monety złote nie zawsze muszą oznaczać typ zabezpieczenia finansowego czy kapitałowego, nie muszą być doskonałym planem inwestycyjnym na przyszłość i częścią jakieś większej kolekcji numizmatycznej dla osób, które się numizmatyką pasjonują. Mogą bardzo dobrze sprawdzić się na prezent dla bliskiej lub dalekiej nam osoby, szczególnie w momencie, kiedy wybita jest na niej jakaś szczególna sentencja czy okazjonalny wizerunek. A jeszcze lepiej, kiedy taką monetę zamówimy prywatnie, sami wybierzemy, co ma się na niej zawierać. Złote monety mogą, zatem być wykorzystywane, jako prezent oraz podarunek, opakowane w eleganckie etui. Taki prezent będzie nie tylko uniwersalny, ale także oryginalny.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009