Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe. <br />Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.

Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe.
Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.


Polskie nominały

Jakie nominały obowiązywały w Polsce? Z czyimi wizerunkami możemy kupić kolekcjonerskie monety z tamtego okresu? W jaki sposób odbywała się wymiana starych pieniędzy na nowe?

Zgodnie z ustawą o denominacji złotego, do 31 grudnia 1996 r. wymiana starych złotych na nowe odbywała się we wszelkich punktach oraz placówkach płatniczych (bankach czy punktach handlowych, usługowych) na terenie kraju, natomiast od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2010 r. dokonywana była tylko i wyłącznie w wyznaczonych bankach. [Reklama: taśmy termotransferowe zebra, merchandising] Obowiązywały wówczas monety groszowe: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr., oraz monety złotowe: 1 zł, 2 zł, 5 zł (istnieją również kolekcjonerskie monety 2 zł wykonane ze stopu Nordic gold – srebrne 10 oraz 20 zł). Banknoty: 10, 20, 50, 100 oraz 200 zł (występuje również kolekcjonerski banknot 10 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Fryderyka Chopina i kolekcjonerski banknot 50 zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II).

Tagi: placówka płatnicza, bank, grosz, kolekcjonerskie monety, Józef Piłsudzki, Fryderyk Chopin

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Monety obiegowe

Dnia 1 stycznia 1990 roku Sejm PRL przegłosował ustawy o zmianie ustroju, zmianie nazwy państwa i o zmianie symboli narodowych. [Reklama: fundusze inwestycyjne, sztandary strażackie] Dzięki temu powstała III RP, państwo, które nawiązywało do drugiej RP z lat 1919-1939. Jednym z przejawów tożsamości narodowej był pieniądz. Był on wówczas znakiem władzy oraz suwerenności narodowej. Na awersie każdej monety znajdowała się nazwa Polski i nasze godło.

Plusy monet

Złoto to najbardziej trwała oraz stabilna inwestycja w XXI wieku, dlatego jest wybierana coraz częściej przez osoby prywatne, jak również wielkie firmy czy korporacje, chociaż te ostatnie inwestują raczej w sztabki złota. Prywatny klient, który szuka korzystnego ulokowania swoich pieniędzy wybiera najprostszy sposób konto bankowe, lokatę, konto oszczędnościowe. Takie lokowanie gotówki jest jednak bardzo nietrwałe oraz niebezpieczne w dobie kryzysu gospodarczego, ponieważ bank w każdej chwili może stać się niewypłacalny bądź po prostu upaść. Monety złote natomiast są praktycznie wieczne, co istotne ich cena nie maleje, a wręcz przeciwnie wzrasta.

Historia monet

Historia pieniądza nie jest tak długa jak historia naszej ludzkości. Pierwotni ludzie nie zdawali sobie sprawy, czym w ogóle są pieniądze, do czego one mogłyby służyć. Nie potrzebowali oni wówczas walut w dzisiejszym znaczeniu. Wymiana odbyła się na zasadzie wymiany handlowej towar za towar, towarem było wszystko, co miało jakąś wartość dla danej społeczności. (np.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009