Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe. <br />Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.

Pierwowzorem pieniądza na początku były przedmioty wartościowe.
Z czasem pojawiła się nowa, wygodniejsza forma płatności.


Polskie nominały

Jakie nominały obowiązywały w Polsce? Z czyimi wizerunkami możemy kupić kolekcjonerskie monety z tamtego okresu? W jaki sposób odbywała się wymiana starych pieniędzy na nowe?

Zgodnie z ustawą o denominacji złotego, do 31 grudnia 1996 r. wymiana starych złotych na nowe odbywała się we wszelkich punktach oraz placówkach płatniczych (bankach czy punktach handlowych, usługowych) na terenie kraju, natomiast od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2010 r. dokonywana była tylko i wyłącznie w wyznaczonych bankach. [Reklama: taśmy termotransferowe zebra, merchandising] Obowiązywały wówczas monety groszowe: 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr., oraz monety złotowe: 1 zł, 2 zł, 5 zł (istnieją również kolekcjonerskie monety 2 zł wykonane ze stopu Nordic gold – srebrne 10 oraz 20 zł). Banknoty: 10, 20, 50, 100 oraz 200 zł (występuje również kolekcjonerski banknot 10 zł z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, kolekcjonerski banknot 20 zł z wizerunkiem Fryderyka Chopina i kolekcjonerski banknot 50 zł z wizerunkiem papieża Jana Pawła II).

Tagi: placówka płatnicza, bank, grosz, kolekcjonerskie monety, Józef Piłsudzki, Fryderyk Chopin

Brak komentarzy!

 


Zobacz także:

Bilon pieniądzem

Bilon jest to pieniądz w formie monet. [Reklama: fundusze inwestycyjne, sztandary strażackie] Jest dokładnie takim samym środkiem płatniczym, jak banknoty, różni się od nich jedynie materiałem, z którego jest zrobiony, kształtem oraz użytecznością.

Okupacja niemiecka

Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wprowadzili do obiegu na terytorium Generalnego Gubernatorstwa nowy pieniądz o tej samej, co przed wojną nazwie – złoty. Przedwojenne banknoty złotowe Banku Polskiego zostały ostemplowane oraz w roku 1940 wymienione na banknoty okupacyjne (z limitami wymiany zróżnicowanymi dla Niemców, Polaków, Żydów, przedsiębiorstw). Okupacyjne złote sygnowane były przez Bank Emisyjny w Polsce z siedzibą w Krakowie.

Monety obiegowe

Dnia 1 stycznia 1990 roku Sejm PRL przegłosował ustawy o zmianie ustroju, zmianie nazwy państwa i o zmianie symboli narodowych. Dzięki temu powstała III RP, państwo, które nawiązywało do drugiej RP z lat 1919-1939. Jednym z przejawów tożsamości narodowej był pieniądz. Był on wówczas znakiem władzy oraz suwerenności narodowej. Na awersie każdej monety znajdowała się nazwa Polski i nasze godło.


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009